لیبل حرارتی

لیبل حرارتی / استفاده از لیبل ها یک راه آسان برای چاپ و نمایش مشخصات، تاریخ، بارکد، قیمت و … انواع محصولات است. اگر به دنبال سفارش لیبل بوده باشید، احتمالاً یکی از پرتکرارترین نوع لیبل‌هایی که شنیده باشید، لیبل‌های حرارتی هستند. اگر برایتان سوال پیش‌آمده است که آیا لیبل‌های حرارتی مناسب نیاز شما هستند و انواع مختلف لیبل های حرارتی چه تفاوت‌هایی با هم دارند، حتماً ادامه این متن را بخوانید.

لیبل حرارتی

لیبل حرارتی چیست؟

لیبل‌های حرارتی یا لیبل های ترمال (Thermal Labels) نوعی برچسب هستند که در هنگام تولید و چاپ از پرینترهای حرارتی، استفاده می‌شود. لیبل‌های حرارتی بسته به جنس لیبل که کاغذی و نازک باشد یا فیلمی و محکم، کاربردهای متفاوتی دارند.

انواع لیبل حرارتی

انواع لیبل حرارتی را می‌توان به دو نوع دسته‌بندی کرد؛ یکی بر اساس نوع چاپ محصول و دیگری بر اساس نوع کیفیت. انواع لیبل بر اساس نوع کیفیت را می‌توان به سه نوع معمولی، ضدآب یا واترپروف (water proof) و ریمووبل (removable) تقسیم‌بندی کرد، اما تفاوت چاپ لیبل‌ها در نوع چاپگر حرارتی و برنامه‌های آن است.

انواع چاپ لیبل های حرارتی

یکی از تجهیزاتی که برای چاپ لیبل‌های کاغذی، لیبل‌های فلزی، سلفون دار مات یا برق، حرارتی و … به آن نیاز داریم، ریبون است. در چاپ محصول مورد نظر بسته به نوع چاپ، گاهی به ریبون نیاز داریم و گاهی بدون داشتن ریبون چاپ انجام می‌شود. انواع چاپ لیبل به دو دسته زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

  • مستقیم (Direct thermal label)

لیبل‌های حرارتی مستقیم یا DT برای چاپ نیازی به استفاده از ریبون ندارند و برای چاپ روی آن‌ها فقط لازم است تا به پوشش حساس به گرمای لیبل ها هنگامی‌که درون چاپگر حرارتی قرار دارند، از طریق المنت حرارتی گرما داده شود. این گرما باعث ایجاد واکنش شیمیایی در لیبل و تغییر رنگ قسمت‌های سفید به سیاه و حک نوشته روی لیبل می‌شود.

لیبل  pvc  و لیبل  فویل آلومینیومی برای این نوع چاپ مناسب هستند. ویژگی منفی این لیبل‌ها عمر نسبتاً کوتاه آن‌ها است به صورتی که این لیبل‌ها در برابر گرما و نور خورشید حساس بوده و بعد از مدتی نوشته‌ها و طرح‌های چاپ‌شده روی آن‌ها کمرنگ شده و ناخوانا می‌شوند.

  • لیبل انتقال حرارتی (Thermal transfer label)

برای چاپ روی لیبل‌های حرارتی یا TT علاوه بر پرینتر حرارتی، به ریبون نیز نیاز داریم. نحوه چاپ به این صورت است که گرمای المنت حرارتی ریبون را ذوب کرده و طرح یا نوشته بر روی لیبل حرارتی چاپ می‌شوند. اگر  ریبون، لیبل و برچسب لیبل به‌طور دقیق روی‌هم قرار نگرفته باشند، ممکن است بعد از چاپ، لیبل تمیز و خوبی نداشته باشیم.

کدام نوع لیبل های حرارتی ارزش خرید دارد؟

اگر قصد خرید لیبل حرارتی را دارید و هنوز دقیق نمی‌دانید لیبل DT بهتر است یا TT بهتر است فاکتورهای جزئی‌تری مانند کیفیت چاپ، دوام، تمیز بودن نوشته‌های روی محصول فوق و امکان چاپ رنگی روی لیبل را در نظر بگیرید. لیبل های حرارتی TT کیفیت چاپ و خوانایی بالایی داشته و چاپ روی آن‌ها برای مدت طولانی‌تری باقی‌مانده و همچنین امکان چاپ رنگی با استفاده از انواع ریبون ها را دارند اما تنظیمات ریبون برای داشتن چاپ نهایی تمییز روی لیبل کمی سخت بوده و احتمال خرابی ریبون ها نیز بالا است.

لیبل‌های حرارتی DT کیفیت چاپ قابل قبولی داشته و خوانا هستند و چاپ بر روی آن‌ها بسیار آسان‌تر از لیبل‌های انتقال حرارتی خواهد بود. این نوع لیبل فقط قابلیت چاپ سیاه‌ و سفید را داشته و در مقابل حرارت و نور تغییر رنگ می‌دهند.

لیبل های حرارتی بهترند یا لیبل های کاغذی؟

لیبل های حرارتی و لیبل های کاغذی از نظر ظاهری شباهت زیادی به یکدیگر دارند و هر دو نیز جز لیبل های با قیمت مناسب محسوب می‌شوند. لیبل‌های کاغذی نیز امکان چاپ رنگی داشته و در سه نوع گلاسه، مات و نیمه براق در بازار موجود هستند. برای تشخیص لیبل حرارتی از لیبل کاغذی می‌توانید با ناخن یا شی‌ء نوک‌تیز در قسمتی از لیبل یک خط ایجاد کنیم یا قسمتی از لیبل را به یک منبع گرمایی مانند شعله فندک نزدیک کنیم؛ اگر لیبل سیاه شد، حرارتی است و در غیر اینصورت، لیبل کاغذی است.

قیمت لیبل حرارتی

فروش لیبل های حرارتی بر اساس طرح و چاپ دلخواه مشتریان گرامی در اندازه‌های متفاوتی صورت می‌گیرد. برای خرید لیبل نگران قیمت آن نباشید زیرا قیمت مناسب‌تری در مقایسه با انواع دیگر لیبل ها دارد و شما می‌توانید لیبل حرارتی ارزان و باکیفیت را با هزینه مناسب خریداری کنید. در هنگام سفارش حتماً به این نکته دقت کنید که لیبل های حرارتی و کاغذی را تصادفاً به‌جای یکدیگر به شما نفروشند.